Kategori: Kurşun Kalemler

Kurşun Kalem ve Versatil Kalemler

Genellikle karbonla karıştırılmış kilden yapılan ve ahşap ya da plastikle kaplanan kurşun kalemlerin boy, renk ve kalınlık bakımından birçok farklı türü mevcuttur. Mekanik kurşun kalem olarak da bilinen versatil kalemler ise kurşun kalemlerin aksine tek kullanımlık değillerdir. Farklı uç ölçülerinde üretilen bu kalemler, 3 temel parçadan oluşurlar. Bunlar; kalem kurşununu destekleyen ve hareketini engelleyen kalem ucu, kalem kurşununu ve diğer iki parçayı tutan kalem gövdesi ve kurşunun uca iletim mekanizmasını sağlayan kalem kapağıdır.

Kurşun ve Versatil Kalemler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Birçok farklı türü olan ve tüm sektörlerde kullanılabilen kurşun kalem ve versatil kalemler, özellikle eğitim hayatının vazgeçilmezleri arasındadır. Versatil kalem, tükenmez kalem ile set yapılarak 23 nisan gibi öğretmenler günü gibi özel günlerde çeşitli organizasyonlar tarafından üzerine baskı yapılarak promosyon olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler arasında popüler olan bu kalemler, ressamlar, mimarlar ve teknik ressamlar tarafından da sıklıkla kullanılır. Öğrenciler sınavlarda 2B özelliğinde 0.7 uçlu kalemleri kullanırken, öğretmenler de not alırken bu kalemleri kullanırlar. Karakalem ve çizim yapan ressamlar genellikle yumuşak uçlu, kâğıt üzerinde kolay hareket ettirilebilen kalemleri tercih ederler. Bu nedenle birçok farklı şekilde üretilen bu kalemler arasından seçim yapılırken, yapılan işe ve amaca uygun olmasına özen gösterilmelidir.  Özel okul, kamu okulu, kamu kurumları, özel dershane ve ve özel kurslar özellikle sınav dönemlerinde promosyon kurşun kalem yaptırmaktadır. Yine benzer kurumlar plastik veya geri dönüşümlü kutu kullanarak baskılı kurşun kalem, baskılı silgi, kalem traştan oluşan sınav seti yatırmaktadır Tercih edilen kurşun kalem çeşitleri: Naturel köşeli kurşun kalem, naturel yuvarlak kurşun kalem, silgili siyah latalı kurşun kalem, boyalı kurşun kalem, mini kurşun kalem, üçgen kurşun kalem ve tohumlu kurşun kalem.

Kurşun ve Versatil Kalemler ile Uçlu Kalemler Arasındaki Fark

Klasik kurşun kalemlerin aksine uzun yıllar kullanıma olanak sağlayan versatil kalemler, aslında bir tür uçlu kalem çeşididir. Uçlu kalemler ile kurşun ve versatil kalemler arasındaki en büyük fark ise, versatil olanların daha ince ve hassas uçlara sahip olmalarıdır. Bu nedenle bu kalemler, sanatsal ve grafik amaçlı çizimlerde kullanılır.

Firma logonuzu kalem üzerine uygun baskı teknikleri ile uygulayarak promosyon kurşun kalem tedariği sağlamaktayız. Kurumsal tanıtım için versatil kalem üzerine baskı yapılarak müşteri kitlenize reklam ürünü olarak dağıtabilir ve kalemliklerinde daimi yerinizi alabilirsiniz.